گزارش ماهانه اقتصاد ایران و جهان ( شهریور ماه )

در آخرین ماه از فصل گرم سال بازار دلار فضای آرام تری را نسبت به ماه های قبل از خود تجربه کرد و طی ماه شهریور قیمت دلار فقط 0.4 درصد افزایش داشت. این در حالی بود که سکه در شهریور عقب نشینی قیمتی داشت. ارزش سکه امامی در این ماه در حدود 2.5 درصد کاهش داشت تا قیمت این سکه گرانبها به کانال 11میلیون تومانی بازگردد. این در حالی بود که ارزش نیم سکه و ربع سکه به ترتیب 9.6 درصد و 3.7 درصد کاهش داشت. شاخص بورس اما در آخرین ماه تابستان در حدود 8 درصد افت کرد تا بیشترین کاهش این شاخص از ابتدای سال 1400 رقم بخورد. همچنین بیشترین افت شاخص هم وزن بورس در تابستان امسال نیز در ماهی که گذشت رقم خورد. نکته قابل تامل در این ماه خروج قابل توجه پول حقیقی از بازار سهام بوده است. در بازار پول شاخص پایه پولی برای اولین بار در دوازده ماه گذشته رشدی منفی را به ثبت رساند. بررسی اجزای نقدینگی نشان میدهد که سهم پول رو به افزایش و سهم شبه پول رو به کاهش بوده است؛ اما افزایش قیمت کالاها ادامه داشته است. شاخص تورم ماهانه به بالاترین حد خود در 10 ماه اخیر رسید و مقدار تورم میانگین نیز با رسیدن به قله 45.8 درصدی همچنان رکورد بیش از دو دهه¬ای خود را در حال ارتقا دادن است. در عملیات بازار باز نیز پس از سیزده هفته متوالی روند جذب پول توسط بانک مرکزی از بانک ها متوقف شد. موضوعی که بیشتر از همه چیز می تواند سیگنالی از کسری حساب بانکها باشد؛ اما از سوی دیگر در بازار اولیه حراج اوراق بدهی با افزایش نرخ سود، دولت توانست در دو هفته انتهایی بیش از 50 درصد از کل درآمد دولت از ابتدای سال در این بازار را به فروش برساند. در بازار مسکن رشد نقطه به نقطه قیمت هر مترمربع واحد مسکونی نسبت به ماه مشابه سال گذشته به کمترین مقدار در سه سال اخیر رسید. در بازارهای جهانی در نهمین ماه از سال 2021 میلادی طلا بیش از 3 درصد از ارزش خود را از دست داد تا مجدداً به کانال 1700 دلاری بازگردد؛ اما برخاف طلا به دلیل وقوع طوفان در آمریکا قیمت نفت و گاز در ماه سپتامبر همگی افزایشی بوده و رکوردهای مهمی را جابه جا کردند. قیمت گاز طبیعی به بالاترین حد خود در 7 سال و نیم اخیر رسیده است. وقوع طوفان همچنین سبب مختل شدن تولید دو تولیدکننده متانول در آمریکا و در نتیجه افزایش قابل توجه قیمت متانول شد. این در حالی بود که قیمت سنگ آهن به دلیل سیاست های کاهش تولید فولاد توسط چین به شدت کاهش پیداکرده است.

 

جهت دانلود فایل کامل گزارش بر روی این متن کلیک نمایید

 

 

گزارش ماهانه اقتصاد ایران و جهان (مرداد ماه)

بازارهای داخلی در مرداد ماه بیشتر تحت تأثیر انتشار اخباری مبنی بر کاهش احتمال بازگشت طرفین به توافق برجام بود. انتشار این خبر در کنار رشد قاب لتوجه پایه پولی و متعاقباً بالا رفتن  انتظارات تورمی سبب رکوردشکنی 9 ماهه قیمت دلار و عبور از مرز 27 هزار تومان شد. افزایش تنش های منطقه ای به ویژه در افغانستان و تغییر دولت در کشور از جمله دیگر عواملی بودند که سبب غلبه قدرت تقاضا به عرضه در بازار دلار شدند. سکه نیز که در ماه دوم تابستان در ابتدا به علت ریزش قیمت طای جهانی در ابتدای ماه آگوست در برابر افزایش قیمت مقاومت می کرد، درنهایت ه مجهت با افزایش قیمت دلار از مرز 12 میلیون تومانی هم عبور کرد. در این میان وضعیت بازار سرمایه به لطف صعود دیگر بازارها خوب بود و بازار بورس در این ماه چهار رکورد را به ثبت رساند. شاخص کل بورس به بالاترین سطح 8 ماهه رسید و شاخص کل هم وزن نیز به بالاترین حد خود از بهمن سال گذشته دست یافت و ارزش معامات خرد و مازاد ارزش تقاضا در سال جاری رکورد ما ههای گذشته را شکستند.

 

جهت دانلود بر روی این متن کلیک نمایید

 

 

گزارش ماهانه اقتصاد ایران و جهان ( تیرماه )

شروع آرام بازارها در تابستان
پس از تعیین تکلیف انتخابات ریاست جمهوری در ماه خرداد، عامل اصلی تاثیرگذار بر بازارهای داخلی آینده مذاکرات برجامی در وین بود. قیمت دلار در تیرماه دو روند متفاوت را تجربه نمود؛ روند صعودی دلار در ده روز ابتدایی ماه اول تابستان سبب فتح مرز 25 هزار تومانی شد اما پس از آن این روند معکوس شد و مجدداً قیمت دلار به کانال 24 هزار تومانی بازگشت. سکه نیز در این ماه عل یرغم نوسانات بالا مقاومت روانی 10 میلیون تومانی را حفظ کرد و با رشد 4/ 4 درصدی بالاترین رشد ماهانه در سه فصل اخیر را رقم زد. در بازار بورس تهران نیز برخاف خردادماه شاخص کل و شاخص هم وزن هم جهت حرکت کردند تا در اولین ماه تابستان بازار سرمایه مجدداً رونق بگیرد. در بازار پول نیز رشد مقدار شبه پول در اقتصاد کشور رکورد 6 ساله خود را شکست و تورم سالانه نیز به رکوردشکنی خود ادامه داد. با این وجود بار اصلی تورم و گرانی کالاها در این ماه بر دوش کالاهای غیر خوراکی و دهک های درآمدی بالاتر بود. بررسی بازار اوراق بدهی حکایت از آن داشت که در چهار ماه ابتدایی سال جاری میزان فروش اوراق بسیار کمتر از دوره مشابه سال گذشته بوده است. بازار مسکن نیز ماه اول تابستان را با آرامش نسبی آغاز کرد تا رشد نقطه به نقطه قیمت مسکن به کمترین حد در یک سال گذشته برسد.
در بازارهای جهانی اغلب بازارها در ماه جولای تقریبا ماه آرامی را پشت سر گذاشتند. قیمت طا صعود خفیف 5/ 2 درصدی را ثبت کرد، نقره برای دومین ماه متوالی روندی نزولی داشت و محصولات فولادی بیشتر تحت تاثیر اخبار منتشر شده درباره کاهش تولید فولاد چین بودند. قیمت نفت و گاز نیز با اینکه همچنان صعودی بود اما آمارهای قیمتی حکایت از کاهش شتاب رشد قیمت ها داشتند.

 

جهت دانلود فایل کامل گزارش بر روی این متن کلیک نمایید

 

 

گزارش ماهانه اقتصاد ایران و جهان

در ماهی که گذشت بازارهای داخلی و جهانی دستخوش نوسانات قابل توجهی شدند و رکوردهای مختلفی به ثبت رسید. مهمترین عامل تاثیرگذار بر بازارهای داخلی در سومین ماه از بهار سال 1400 ، سیزدهمین انتخابات ریاست جمهوری ایران بود. در این ماه قیمت دلار و سکه افزایشی بود و از سوی دیگر در بازار بورس با اینکه بازدهی شاخص کل افزایش
داشت اما داده ها از افت شاخص هم وزن در خردادماه حکایت داشت. همچنین طی یک ماه اخیر بازار بورس شاهد خروج بیش از 5 هزار میلیارد تومان پول حقیقی بوده است.
دومین ماه از سال جاری اما شاهد انبساط پاینه پولی بود به نحوی که چاپ پول در این سی روز به بالاترین مقدار خود در 14 ماه اخیر رسید. یکی دیگر از رکوردهای قابل توجه ثبت شده تورم سالانه میانگین بود که با رسیدن به سطح 43 درصد به رکورد 25 ساله خود رسید. همچنین قیمت مسکن نیز پس از آنکه در دو ماه ابتدایی سال جاری روندی نزولی
داشت، مجددا در ماه قبل وارد فاز صعودی شد. در بازارهای جهانی نیز فلزات گرانبها در پایان ششمین ماه از سال 2021 و با توجه به پیشرفت واکسیناسیون و بهبود چشم انداز اقتصادی روندی نزولی داشتند و در سوی مقابل ارزش نفت و گاز طبیعی در این بازارها همچنان در مدار صعودی باقی ماند.

 

جهت دانلود فایل کامل گزارش بر روی این متن کلیک نمایید

 

 

 

افزایش سرمایه

اصلاح ساختار در مدیریت شرکتی به معنای ساختاردهی و سازماندهی ساختار حقوقی، مالکیتی و عملیاتی شرکت است. تجدید ساختار استراتژیک، بحران های مالی را کاهش می دهد و به طور همزمان با کاهش تنش بین اعتباردهندگان و سهامداران شرکت، در جهت تسهیل حل و فصل سریع یک بحران به کار می رود.

اتخاذ تصمیم در مورد بازسازی کسب و کار ممکن است طیف گسترده ای از فعالیتها از جمله خرید، واگذاری خطوط کسب و کار و دارایی، کسب سهام کنترلی در شرکتهای دیگر، تغییر در ساختار سرمایه از طریق روشهای مختلف مهندسی مالی و همچنین فرایند مهندسی مجدد به منظور بهبود کارایی و اثربخشی شرکت را در برگیرد. خدمات اصلاح ساختار شرکتی مشتمل بر اصلاح ساختار دارایی ها و اصلاح ساختار بدهی ها می باشد. در اصلاح ساختار بدهی ها، تعهدات اعتباری شرکت در طول مدت زمان بیشتر و به بازپرداخت مبالغ کوچک تر تبدیل می شود. خدمات مربوط به اصلاح ساختار دارایی ها به شرح ذیل می باشد:

 1. واگذارى (Divestiture)
 2. ادغام (Merger)
 3. سرمایه گذارى مشترک (Join Venture)
 4. تملیک (Acquisiti)

انتشار اوراق

اوراق اختیار فروش تبعی سهام شرکت سنگ آهن گهر زمین به ارزش ۲۰،۰۰۰ میلیارد ریال جهت تامین مالی طرح های سرمایه گذاری مجموعه سرمایه گذاری غدیر در روز چهارشنبه مورخ ۱۴۰۰/۰۳/۱۹ منتشر گردید.

ارزش گذاری

 1. ارزش شرکت با استفاده از خالص جریان وجوه نقد آتى رویکرد درآمدی و تنزیل آن ها به ارزش فعلى محاسبه مى شود.
 2. رویکرد دارایی ارزش شرکت با استفاده از هزینه جایگزینى دارایى منهاى میزان استهلاك فیزیکى و اقتصادى آن ها به دست مى آید.
 3. رویکرد بازار ارزش شرکت با استفاده از مقایسه با دیگر شرکت هاى مشابه در بازار تخمین زده مى شود.
 4. رویکرد اختیار خرید ارزش واقعى یک شرکت علاوه بر روش هاى معمول ارزشگذارى به دلیل وجود اختیارها داراى ارزش مازاد مى باشد.

ارزش گذاری

پذیرش

به فرآیند پذیرش هرنوع اوراق بهادار اعم از سهام شرکت ها، اوراق بدهی در هریک از بازارهای زیر مجموعه بورس و فرابورس به منظور فراهم شدن امکان معامله این اوراق، پذیرش گفته می شود. از جمله خدمات مشاوران عرضه و پذیرش عبارتند از:

 • پذیره نویسی اوراق بدهی شامل اوراق مشارکت، گواهی سپرده خاص، انواع صکوک، و دیگر اوراق بهادار
 • پذیره نویسی عمومی اولیه سهام شرکت‌های تازه تاسیس
 • مشاوره پذیرش شرکت‌ها در بورس یا فرابورس
 • مشاوره پذیرش انواع کالا در بورس کالا
 • افزایش سرمایه شرکت‌های سهامی عام