گزارش ماهانه اقتصاد ایران و جهان ( تیرماه )

شروع آرام بازارها در تابستان
پس از تعیین تکلیف انتخابات ریاست جمهوری در ماه خرداد، عامل اصلی تاثیرگذار بر بازارهای داخلی آینده مذاکرات برجامی در وین بود. قیمت دلار در تیرماه دو روند متفاوت را تجربه نمود؛ روند صعودی دلار در ده روز ابتدایی ماه اول تابستان سبب فتح مرز 25 هزار تومانی شد اما پس از آن این روند معکوس شد و مجدداً قیمت دلار به کانال 24 هزار تومانی بازگشت. سکه نیز در این ماه عل یرغم نوسانات بالا مقاومت روانی 10 میلیون تومانی را حفظ کرد و با رشد 4/ 4 درصدی بالاترین رشد ماهانه در سه فصل اخیر را رقم زد. در بازار بورس تهران نیز برخاف خردادماه شاخص کل و شاخص هم وزن هم جهت حرکت کردند تا در اولین ماه تابستان بازار سرمایه مجدداً رونق بگیرد. در بازار پول نیز رشد مقدار شبه پول در اقتصاد کشور رکورد 6 ساله خود را شکست و تورم سالانه نیز به رکوردشکنی خود ادامه داد. با این وجود بار اصلی تورم و گرانی کالاها در این ماه بر دوش کالاهای غیر خوراکی و دهک های درآمدی بالاتر بود. بررسی بازار اوراق بدهی حکایت از آن داشت که در چهار ماه ابتدایی سال جاری میزان فروش اوراق بسیار کمتر از دوره مشابه سال گذشته بوده است. بازار مسکن نیز ماه اول تابستان را با آرامش نسبی آغاز کرد تا رشد نقطه به نقطه قیمت مسکن به کمترین حد در یک سال گذشته برسد.
در بازارهای جهانی اغلب بازارها در ماه جولای تقریبا ماه آرامی را پشت سر گذاشتند. قیمت طا صعود خفیف 5/ 2 درصدی را ثبت کرد، نقره برای دومین ماه متوالی روندی نزولی داشت و محصولات فولادی بیشتر تحت تاثیر اخبار منتشر شده درباره کاهش تولید فولاد چین بودند. قیمت نفت و گاز نیز با اینکه همچنان صعودی بود اما آمارهای قیمتی حکایت از کاهش شتاب رشد قیمت ها داشتند.

 

جهت دانلود فایل کامل گزارش بر روی این متن کلیک نمایید

 

 

گروه مالی نماد غدیر

گروه مالی غدیر در تاریخ ۱۳۹۲/۰۵/۳۰ با نام شرکت گسترش صنعت نوین ایرانیان به صورت سهامی خاص تأسیس شده و تحت شماره ۴۴۳۱۷۱ و شناسه ملی ۱۰۳۲۰۸۹۸۳۴۱ در اداره ثبت شرکت‏ها و مالکیت صنعتی تهران به ثبت رسیده است.

گروه مالی نماد غدیر

با ما در تماس باشید